Referanslar

NWXSE Konferansı

imajgen

 NWXSE Hollanda Tasarım Grubu

KVD, MVAVD, SPARK Design, Van der Veer Designers, NPK Design ve Designlink adlı şirketlerden oluşan grup tasarım danışmanlığı, stratejik tasarım yönetimi, ürün ve hizmet tasarımı, mühendislik tasarımı, prototip hazırlama, paketleme tasarımı, ürün mühendisliği alanlarında hizmet veriyor. Grup şirketlerinin müşterileri arasında Heineken, Philips, ING Bank, Miele, Siemens, Amsterdam Schiphol, Dutch Railways, Albert Heijn, Airbus gibi ünlü markalar bulunuyor. Tasarım alanındaki toplam deneyim süresi 30 yılı aşan grubun toplam tasarımcı sayısı 120yi buluyor. Grubun tasarım ufku endüstriyel ürün tasarımı, grafik tasarım, marka tasarımı gibi alanların ötesinde her gün içinde yaşadığımız tren istasyonu, havaalanı, otoyol, şehir meydanları, alışveriş merkezleri  gibi mekanların yeni deneyim ortamlarına dönüştürülmesine kadar uzanıyor. Hollanda ve Türkiye’nin yanı sıra NWXSE’nin Almanya, Çin ve Hindistan’da da ofisleri bulunuyor. 

Sürdürülebilir kamusal alanlar için tasarımcı bir yaklaşım

Kamusal alanlar için sürdürülebilir çözümler üretmek mümkün mü? Endüstriyel tasarım bu soruya bir cevap olabilir mi?  

Seri üretimden yola çıkarak geliştirdiği metodoloji ve teknolojilerle, npk design, son yıllarda altyapı, kent mobilyaları, yönlendirme ve ışıklandırma alanlarında pek çok projeye imza attı. Bu projelerde sürdürülebilirlik her zaman kilit bir rol oynadı. npk design’dan Jos Oberdorf bizle bu konudaki deneyimlerini paylaşacak.

Jos Oberdorf MSc. (1962)-

Delft Teknoloji Üniversitesi’de Endüstriyel Tasarım Bölümü’nü başarıyla bitirdikten sonra AIVE (şimdiki adıyla Eindhoven Tasarım Akademisi)’nde ürün tasarımı eğitimi gördü. 1987 yılında Philips Tasarım bölümünde kariyerine başladı. İki yıl sonra Avrupa’nın önde gelen tasarım ajanslarından biri olan npk design’a katıldı. Jos Oberdorf npk design’da tasarım ekiplerini, tasarım stratejisini ve dış ilişkileri yönetmeye devam ediyor. Geçen 15 yılda npk design’ın geliştirdiği pek çok profesyonel ve tüketici ürünü tasarım ödüllerine layık görüldü.  Bunlar arasında dünyadaki en prestijli tasarım ödüllerinden biri olan Kho Liang le’de bulunuyor. Bu ödülü npk design’ın kurucularından Wolfram Peters ile birlikte 1997 yılında kazanan  Jos Oberdorf npk design’daki görevlerinin yanı sıra Rotterdam Erasmus Üniversitesi, Delft Teknoloji Üniversitesi ve Twente Teknoloji Üniversitesi’nde plastik teknolojisi ve tasarım stratejisi konularında ders veriyor. npk design, NWXSE Tasarım Grubu’nun kurucu üyelerinden biridir.

Perspektif!

Bir kentin tüm sakinleri aynı perspektife sahip olabilir mi? Böyle bir deneyimi yaratmak için şehir planlamacıları, mimarlar ve tasarımcılar nasıl bir araya gelebilir?

Perspektif duygusu bir kentin sakinleri tarafından anlamlı ve böylelikle de sürdürülebilir olarak değerlendirilebilmesi için en önemli etkenlerden biri. Prof. Van Dijk konıuşmasında insanın perspektifi nasıl deneyimleyediğinden ve buradaki temel prensiplerin tasarım kriterlerini nasıl belirlediğinden bahsedecek. Tasarım kriterleri bir yandan kentin mevcut haliyle neden beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını anlamamıza yardımcı olurken diğer taraftan kentlerin sakinleri için anlamlı bir biçimde yeniden nasıl tasarlanabileceğine de ışık tutacak.

Prof. Matthijs van Dijk Msc. (1965) –

Matthijs van Dijk Makine Mühendisliği eğitiminin ardından Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde  mekatronik ve robotic alanında master derecesi aldı. Endüstriyel tasarıma olan ilgisi nedeniyle daha sonra Delft Teknoloji Üniversitesi’nin Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü’nde tüketici ürünleri konusunda post-doktora çalışmasını tamamladı. 1992 yılında Amsterdam’da KVD reframing adlı kendi tasarım ofisini kurdu. Prof. van Dijk aynı zamanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nde akademik kariyerine devam etti. 2003 yılında aynı üniversitede uygulamalı tasarım alanında profesör ünvanını aldı. Halen sürdürdüğü bu görevinin yanı sıra Prof. Van Dijk pek çok kürsüde konuşmacı, jüri üyesi ve yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır. Bunlar arasında aynı zamanda kurucusu olduğu  Design and Emotion Society de bulunmaktadır. Prof. Van Dijk’ın Prof. Paul Hekkert ile birlikte yazdığı ‘Tasarımda Vizyon’ adlı kitabı geçen Haziran ayında BIS Publishers tarafından yayınlandı. KVD, NWXSE Tasarım Grubu’nun kurucu üyelerinden biridir.

Akıllı Kentlere Doğru

Hepimiz biliyoruz ki doğal kaynakları tüketiyoruz; çok fazla gaz salınımı yapıyoruz; çok fazla enerji tüketiyoruz ve yeni enerji kaynaklarından çok fazla şey bekliyoruz. Bunu bilmemize  rağmen ürünlerimizi, evlerimizi, sokaklarımızı ve kentlerimizi tasarlarken bu bilgiye uygun hareket etmekten uzağız. Halbuki enerji tüketimini azaltmak için daha ağır ve karmaşık malzemeler kullanmak ya da kendi enerjimizi üretmeye çalışmak yerine bilgiyi kullanmaya başlarsak enerji kaynakları ile kullanımını dengelemeyi ve enerjiyi doğru yerlerde kullanmayı başarabiliriz. Akıllı ürünler, akıllı binalar, akıllı caddeler ve akıllı kentler. Marcel Vroom bilgi ve iletişim teknolojilerinin bu alanlardaki yararlarını sorguluyor veyakın gelecekte bunların nasıl bir dönüşüme uğrayacağını gösteriyor. 

Marcel Vroom MSc. (1956) -

1981 yılında  Delft Teknoloji Üniveristesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünden master derecesi ile mezun oldu.  1983-1987 yılları arasında Concepts adlı tasarım şirketinin ortağı ve endüstriyel tasarım bölümünün yöneticisi olarak çalıştı.  1987’de kurduğu Landmark tasarım ofisini 1993 yılına kadar sürdürdü.  Günümüzde Marcel Vroom Rotterdam’da kurulu MVAVD tasarım ofisini yönetmektedir. Geçen 20 yılda Marcel Vroom’un pek çok profesyonel ve tüketici ürün tasarımı alanında dünyaca Kabul görmüş ödüllere layık görülmüştür. 1995 yılında kazandığı Kho Liang Ie de bu ödüller arasında yer almaktadır. MVAVD, NWXSE Tasarım Grubu’nun kurucu üyesidir.