Haberler

PechaKucha Night Istanbul Vol. 16 "Bir Karakter Yaratmak" gerceklesti

imajgen

PechaKucha Night İstanbul Vol. 16, 31 Ocak 2013 Perşembe gecesi yine Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşti. Her zaman olduğu gibi saat tam 20.20 de sahnesini açan PechaKucha Night İstanbul vol.16 ‘da tam 11 konuşmacı sunum ve canlı performansları ile izleyenlerine yoğun bir etkinlik yaşattı.

Sunuculuğunu Can Yücel Metin'in üstlendiği gece, 34SOLO Genel Müdürü ve PechaKucha Night İstanbul Organizatörü Nurten Meriçer ve YEM Etkinlik ve Eğitim Sorumlusu Zeynep Gülşen'in açılış konuşmalarıyla başladı. İlk olarak sahne alan El Turco Digital’den tasarımcı Tunç Topçuoğlu, sanal starının video klip gösterisi ile başlayan sunumunda sanal pop star Kurak But'un başlangıçtan bu yana yaşadıklarını aktardı. Moda tasarımcısı Elif Ece Er ise dünyaya farklı bir bakış açısı ile gözlemleyip, karakterize ederek yarattığı Human-İst markasının özelliklerinin doğum sürecini paylaştı.

TekJeton’un kurucusu Burak Aydoğan, dünyada çok geniş kitlelerce takip edilen World of Warcraft oyunundaki kendi karakteri ile gerçek ve dijital dünya arasındaki benzerlikleri gösterdi.

Aydoğan’ın sunumundan sonra sahne alan Yönetmen Aylin Ünsal Yılmaz'ın, 61. Cannes Film Festivali'nin kısa film programında gösterime değer bulunan filmi Rüzgâr’daki Cem karakterinin üzerinden beyazperde deki karakterlerin gerçek hayatta izleyicilere nasıl yakın olabileceğini anlattı.

Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden Yard. Doç. Dr.Barış Atiker, “Benden Karakter Olur mu” diyerek başladığı sunumuna izleyicileri de dahil ederek, Cinema 4D programı üzerinden canlı olarak bir karakter yaratım sürecini bizzat yaşattı.

Gecenin sunucusu Can Yücel Metin, ekranlarda yer alan “Oldu Teşekkürler” gösterilerindeki karakterlerinden biri olan Atarlı Taylan'ın özelliklerini çözümlerken, fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, “en hayal ama en gerçek kahramanım” dediği karakterini öyküleyerek, çektiği kareler üzerinden hazırladığı sunumu ile birlikte aynı anda iki kişilik canlı bir performansla sahneye taşıdı.

Sernaryo danışmanı Mehtap Akdeniz, hikaye kahramanı olan kusurlu karakteri Nurfamor'un ortaya çıkış ve yaratılış sürecini izleyicilerine tanımlarken sahneyi devralan grafik animatörü ve tasarımcısı Aziz Koçanoğulları ise gözlemin ve gerçek hayatın animasyon karakterleri üzerindeki önemini, kendi örnekleri ile betimledi.

Bu sezon İBB’ de sahneye koyduğu Henrik Ibbsen'in Hedda Gabler adlı oyunundaki kadın karakterin karmaşık ruh halini inceleyen yönetmen Emre Koyuncuoğlu' tiyatro eserlerindeki karakterlerin sahneye taşınma sürecini ortaya çıkardı.

Gecenin kapanışını ise farklı yorumu ve sahnesi ile şarkı sözü yazarı ve yorumcusu Hediye Güven yaparak, 'Yengeç' adını taşıyan albümündeki şarkıları anlatan karakterleri tanıttı. Konuklar aynı zamanda, bu karakterlerden yola çıkarak hazırlanan “aynı isimli parçanın klibini de izleyerek, bu keyifli geceyi bitirdiler.