Basın Odası

Esse Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali NWXSE ile yapılan 'Reframing' çalışmasının sonuçlarını Milliyet'e açıkladı

imajgen

Tüketici profilleri ve alışveriş alışkanlıklarına yönelik olarak bir araştırma yaptıklarını söyleyen Esse Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali, “Türkiye’de varolan değişimin alışveriş eğilimine etkisini görmek istedik” dedi. Yeşilköy - Nişantaşı hattı dışında kalan geleneksel kesimin büyüyerek geldiğini belirten Şeftali, bu araştırmayı Hollandalı tasarımcı bir firmayla beraber yaptıklarını anlattı. Şeftali, “Bu çalışma sonucunda dört ana grup ortaya çıktı” dedi. Şeftali ortaya çıkan gruplarla ilgili şu bilgileri verdi: 
“Bu gruplardan birisi Esse’nin klasik Akmerkez müşterisi. Yemek zevki gelişmiş, biftek bıçağını kullanarak et yiyen bir kesim bu. Bu tüketiciler ancak 6-7 mağazanın müşterisi. Bu kesimde büyüme yok. Çok yemek pişirmiyor. Ama pişirdiği vakitte kullanacağı malzemeyi önemsiyor. İkinci kesim ise muhafazakar, geleneksel ve değişime kapalı bir kesim. Kurufasulyenin herhangi bir tencerede pişirilebileceğini düşünen bir kesim. Oysa kuru fasulye en iyi döküm tencerede pişer. Bu kesimde varoşlar ve Anadolulu tüketici var.” 

Geleceğin perakende müşterisi

Şeftali, üç ve dördüncü grupların da ilk iki grubun çocukları olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Her iki kesimin çocuklarına bakılacak olursa ilk kesimin çocukları üçüncü grubu oluşturuyor. Bu kesim de içine kapalı. Para kazanmaya ihtiyaçları yok. Bu kesimde evlilik az ve geç evleniyorlar. Genellikle dışarıda yemek yiyorlar. Harcama motivasyonu zevk üzerine kurulu. Bu kesimin kazandığı para artmazken dışarıdaki yemeğe harcadığı para artıyor. Dördüncü grup da geleneksel kesimin çocukları. Onlar ebeveynlerine göre farklı davranış biçimi gösteriyorlar. Hem parasal hem de statü anlamında güç istiyorlar. Evlilik fazla ve harcama motivasyonları yüksek. İşte geleceğin perakende müşterisini de bu grup oluşturuyor. Yani gelecek geleneksel kesimin yeni jenerasyonunda.”

‘Yerel ürüne ağırlık verdik’

Bu araştırmanın sonunda yerel ürünlendirmeye ağırlık verdiklerini söyleyen Semih Şeftali, “Her ürünü her mağazada satma iddiasını bıraktık. Lokasyona göre ürün sunuyor, ürün sunumu yapıyoruz” dedi. Bu uygulamadan sonra satışların olumlu etkilendiğini anlatan Şeftali, “Özellikle bu sistem Anadolu’daki mağazalarımızda çok farketti. Satışları yüzde 25 oranında artırdı” diye konuştu. Esse olarak şu anda 400 çalışanları olduğunu belirten Şeftali, bu yılki ciro hedeflerinin 90 milyon TL olduğunu kaydetti. 

‘En çok pilav tenceresi satıyoruz’

Esse olarak şu anda 55 mağazaya ulaştıklarını belirten Semih Şeftali, “Bir tane de Kuzey Irak’ta yani Erbil’de mağazamız var. Bakü’de de mağaza açmak üzereyiz” dedi. Türkiye’de büyüme potansiyelinin yüksek olmadığını ifade eden Şeftali, “Büyümek için doğuda güçlenmek lazım” diye konuştu. Bu yıl 7 yeni mağaza açmayı planladıklarını kaydeden Şeftali, Esse olarak en çok tencere ve tava sattıklarını belirtti. Tencerelerden de en fazla pilav tenceresine talep olduğunu anlatan Şeftali, “Dünyada ne tür tencere varsa olun satmak istiyoruz. Sloganımız şöyle: Bize ne pişirmek istediğinizi söyleyin biz tenceresini söyleyelim.”

6 Mayıs 2011, Cuma - Milliyet