Basın Odası

Dutch Design Desk İstanbul Açıldı

imajgen

Dutch Design Desk Istanbul, 300'den fazla Türk ve Hollandalı konuğun katılımıyla Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılan törenle açıldı. Hollanda Başbakan Yardımcısı, Maxime Verhagen ile Victor van der Chijs, Hollanda Başkonsolosluğu’nda düzenlenen resepsiyonda Dutch Design Desk İstanbul'un resmi açılışını yaptılar. Dutch Design Desk Istanbul, Türkiye pazarına girmeyi hedefleyen Hollandalı tasarımcılar ve tasarım şirketleri ile Hollandalı tasarımcılar ile işbirliği yapmak isteyen Türk şirketlerinin ilk buluşma noktası olmayı amaçlıyor. Dutch Design Desk Istanbul’un vereceği hizmetler arasında ticari işbirlikleri konusunda arabuluculuk, bilgi bankası, danışmanlık, temsilcilik ve iletş im bulunuyor. Dutch Design Desk Istanbul, İstanbul’un tasarım, moda ve mimarlık üçgeninin kalbindeki Fulya’da yer alan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) çatısı altında faaliyet gösterecek. 

Açılıştaki konuşmasında Başbakan Yardımcısı Maxime Verhagen şöyle dedi: “Yaratıcı endüstriler Hollanda ekonomisinin en önemli sektöründen birini oluşturmakta ve dünya çapında en gelişmiş ürün ve hizmetleri sunmaktadır. Hollanda Hükümeti bu sektördeki araştırmacıları ve şirketleri inovasyon konusunda desteklemeye büyük önem vermektedir. Hollandalı yaratıcı şirketlerle geliştirecekleri ortaklıklar Türk girişimcilerin Türkiye’de ve bölgedeki rekabet gücünü artıracaktır.’ Hollanda Yaratıcı Endüstriler Yönetimi Başkanı, Victor van der Chijs ise: “Yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren Hollandalı firmaların yüksek uluslararası itibarları, bilgi birikimleri ve deneyimlerini hızla büyüyen Türkiye ekonomisi ile paylaşma niyeti ile buradayız. İnanıyoruz ki Dutch Design Desk Istanbul yaratıcı Hollandalı ve Türk girişimcilerin işbirlikleri ve kalıcı ortaklıklar geliştirmelerinde önemli bir rol oynayacaktır” diye konuştu. Daha sonra söz alan Dutch Design Desk Istanbul Direktörü Nurten Meriçer: “Yaratıcı endüstriler, özellikle tasarım, moda ve mimarlık İstanbul’un önümüzdeki dönemde en büyük büyüme potansiyeli olan sektörlerinin başında geliyor. Hollanda Tasarımı bu büyümede önemli bir rol oynayabilir. Hollandalı yaratıcı endüstri firmalarının Türk firmaları ile geliştirecekleri i birliği ve ortaklıkların karşılıklı yeni iş fırsatları ortaya çıkaracağına eminim’ dedi. Dutch Design Desk Istanbul, Dutch Design Fashion Architecture (Dutch DFA) Programı’nın girişimi ve mali desteği ile gerçekleştiriliyor. DutchDFA Programı Direktörü Christine de Baan ise şunları ekledi: “Dutch Design Desk Istanbul Hollandalı yaratıcı girişimcilerin hem meslektaşları hem de müşterileri ile bir araya gelmeleri için etkin bir iletişim noktası oluşturuyor. Yerel sorunları ele alma konusunda gereken uzmanlık için arz ve talebi bulu turan bu olu um aynı zamanda kalıcı ortaklıklar ve çok değerli dostlukların gelişimine de öncülük edecektir.” 

Geçtiğimiz yıl içinde yaratıcı endüstriler her zaman Türkiye ve Hollanda arasındaki güçlü bağların oluşumunda öncü rol oynadılar. Türkiye’nin önünde hızlı büyüme ve kentle menin getirdiği çevresel ve ekolojik sorunlar, el sanatlarına dayalı küçük ölçekli ekonomiden yaratıcı ekonomiye geçiş gibi zorluklar bulunuyor. Hollandalı yaratıcı endüstrilerin bu alanlardaki uzmanlığının, Türkiye ve Hollandalı firmalar arasında oluşturulacak yakın iş birliği çerçevesinde, bu problemlerin aşılmasında değerli katkılar sunabileceği öngörülüyor. Türkiye-Hollanda Ticari İlişkileri’nin 400. yılında tasarım, moda ve mimarlık alanlarında da birçok ilham verici ortak proje gerçekleşecek.

Kaynak: Marketing Turkiye 07.06.2012